Biomasa

Zwykły wpis

Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Należą do niej zarówno odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne. Niektóre jej formy są jednak celem, a nie efektem ubocznym produkcji. Specjalnie po to, by pozyskiwać biomasę uprawia się pewne rośliny – przykładem wierzba wiciowa, rdest czy trzcina pospolita. Do tych upraw energetycznych nadają się zwłaszcza rośliny charakteryzujące się dużym przyrostem rocznym i niewielkimi wymaganiami glebowymi.

Biomasa występuje w różnych stanach skupienia. Różne rodzaje biomasy mają różne właściwości. Im suchsza oraz im bardziej zagęszczona biomasa, tym większą ma wartość jako paliwo.
Biomasa w stanie stałym
Bardzo wartościowym paliwem jest na przykład produkowany z rozdrobnionych odpadów drzewnych brykiet. Brykiet czy pelety drzewne, uzyskuje się poprzez suszenie, mielenie i prasowanie biomasy. Koszty ogrzewania takim paliwem są obecnie niższe od kosztów ogrzewania olejem opałowym.
Biomasa w stanie gazowym
Przykładem biomasy w stanie gazowym jest metan (gaz błotny) – gaz stanowiący mieszaninę metanu i dwutlenku węgla. Powstaje on głównie tam gdzie rozkładają się odpady, czyli np. przy oczyszczalniach ścieków i na składowiskach odpadów, podczas beztlenowej fermentacji substancji organicznych. Człowiek może go wykorzystywać na różne sposoby, m. in. do produkcji: energii elektrycznej w silnikach iskrowych lub turbinach, energii cieplnej w przystosowanych kotłach, energii elektrycznej i cieplnej w układach skojarzonych. Wykorzystanie metanu stanowiącego gaz cieplarniany zmniejsza jego emisję do powietrza, w wyniku czego nie wpływa on na zwiększenie globalnego ocieplenia.
Biomasa w stanie ciekłym
Biomasa w stanie ciekłym to alkohole produkowane z roślin o dużej zawartości cukru oraz biodiesel produkowany z roślin oleistych. W wyniku fermentacji, hydrolizy lub pirolizy na przykład kukurydzy czy też trzciny cukrowej otrzymuje się etanol i metanol – biopaliwa, które mogą być następnie dodawane do paliw tradycyjnych.

W Stanach Zjednoczonych etanolu wykorzystuje się do wytwarzania paliwa „gazoholu” „E 10”, które zawiera tylko 10% etanolu i może napędzać każdy silnik, pracujący normalnie na benzynie. Innym przykładem jest „E 85”, paliwo zawierające 85% etanolu i 15% benzyny, na którym mogą jeździć tylko specjalnie przystosowane samochody.

W Polsce na potrzeby produkcji biomasy można uprawiać rośliny szybko rosnące:
*wierzba wiciowa (Salix viminalis)
*rdest sachaliński (Polygonum sahalinense)
*ślazowiec pensylwański lub inaczej malwa pensylwańska (Sida hermaphrodita)
*topinambur czyli słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus)
*róża wielokwiatowa znana też jako róża bezkolcowa (Rosa multiflora)
*trawy wieloletnie, jak np.:
*miskant np. miskant olbrzymi czyli trawa słoniowa (Miscanthus sinensis gigantea)
*proso rózgowe (Panicum virgatum).

Zalety biomasy

Biomasa to głównie pozostałości i odpady produkcji. Czasami jednak ich uzyskanie nie jest wcale efektem ubocznym, ale głównym celem produkcji. Staje się ona coraz bardziej popularnym źródłem energii odnawialnej. Jej zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie jest szkodliwe dla środowiska. Przy jej spalaniu emisja  CO2 jest równa ilości tego związku, jaką pobrała roślina w czasie wzrostu, co w bilansie końcowym wychodzi na 0. Kolejną, równie ważną zaletą, jest jej konkurencyjna cena. I co istotne – biomasa jest również odnawialna, przy racjonalnej gospodarce, gdyż rośliny mają to do siebie, że odrastają (w przeciwieństwie do np. pokładów ropy). Nie ma również problemu z utylizacją popiołu, gdyż jest znakomitym nawozem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s