Energia wiatru

Zwykły wpis

Energia wiatrowa stanowi jedno ze źródeł energii odnawialnej. Pierwsze informację o wykorzystaniu wiatraków odnaleźć można już w kodeksach Hammurabiego. Służyły one wówczas do pompowania wody i nawadniania pól. Wiatraki miały wtedy pionową oś obrotu. Taką konstrukcję miały aż przez 2500 lat. Zmieniło się to dopiero w 1105 roku, kiedy to powstała pierwsza pozioma os obrotu.

Energia elektryczna wytwarzana z wiatru uważana jest za ekologiczną, ponieważ wytwarzania za jej pomocą energii nie jest związane ze spalaniem jakiegokolwiek paliwa.

W Polsce energetyka wiatrowa rozwija się od niedawna. Pierwszy wiatrak postawiono w 1991 roku przy Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Zaś pierwsza przemysłowa farma wiatrowa powstała w 2001 roku w Barzowicach (województwo zachodniopomorskie). W ostatnich latach obserwujemy w Polsce dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej. Najlepsze warunki do powstawania farm wiatrowych znajdują się na północy kraju.
Elektrownie wiatrowe wykorzystują moc wiatru w zakresie jego prędkości od 4 do 25 m/s. Przy prędkości wiatru mniejszej od 4 m/s moc wiatru jest niewielka, a przy prędkościach powyżej 25 m/s ze względów bezpieczeństwa elektrownia jest zatrzymywana.

Źródło: Atlas klimatu Polski pod redakcją Haliny Lorenc, IMGW. Warszawa 2005

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s